Založ si blog

Zverejňovanie platov

Nedá mi nezareagovať na článok z dnešnej PRAVDY „Zamestnávateľom sa nechce zverejňovať platy“, hlavne na nezmysly od pána Hoštáka, pani Špánikovej a Molnárovej. Ako sa na Slovensku v drvivej väčšine vypláca mzda? MESAČNE. Tak aké maturovanie akú mzdu uvádzať

/týždennú? hodinovú?/. Môžete uviesť aj hodinovú, každý si dokáže vynásobiť napr. 168×5=840EUR brutto + príplatky. Predsa keď hľadám kvalifikovaného obrábača kovov na kusovú alebo nástrojársku výrobu, musím ponúknuť inú hodinovú sadzbu ako obsluhe CNC stroja ktorý zakladá polotovar do stroja, vyberá a kontroluje rozmery. Prečo v Rakúsku uverejňujú mzdu a nemajú s tým žiaden problém. Lebo krajiny AT, BRD, CH sa správajú k svojim zamestnancom v drvivej väčšine korektne a nie ako na Slovensku. Príklad osobný: dostal som ponuku na obrábača kovov: dohoda na 10 hodín týždenne legálne za minimálku a na čierno 3 EUR / hodina, bez dovolenky, bez stravných lístkov, bez príplatkov. Odpoveď strč si zmluvu do svojho popa. Zamestnávateľ presne vie čo od zamestnanca na konkrétnu pozíciu očakáva a aká je úroveň v danom regióne alebo na Slovensku na danú pozíciu. PRÍKLAD z AT, pracoval som tam: Das Mindestentgelt für die Stelle als Zerspanungstechniker/in beträgt 2.586,78 EUR brutto pro Monat auf Basis Vollzeitbeschäftigung. Dúfam, že pán Hošták a uvedené dámy vedia po nemecky a netreba im to prekladať. Dreher: Mindestentgelt auf Vollzeitbasis brutto 15,26 EUR pro Stunde. Firma potrebuje napr. obchodného riaditeľa a majú obrat 50 mil. EUR a chcú ho zvýšiť o 20%, nemôžu mu predsa ponúknuť 600 EUR plat. Marketing: Das Mindestentgelt für die Stelle als Allrounder im Marketing (w/m) beträgt 1.500,00 EUR brutto pro Monat auf Basis Vollzeitbeschäftigung. Bereitschaft zur Überzahlung. Das Mindestentgelt für die Stelle als B2B Marketing Expert (f/m) beträgt 2.086,29 EUR brutto pro Monat auf Basis Vollzeitbeschäftigung.  Toto sú kópie z Rakúskeho AMS. Ist genug Herr Hošták und Damen? Ist das klar Junge und Mädchen? Neoblbujte ľudí. Naša veľká chyba Slovákov je, že prijmeme zákon, ktorý je aj dobrý, ale nerozmýšľame ako ho plniť ale ako ho sprzniť a preto sa nikdy nebudeme mať tak ako vyššie uvedené krajiny. A uchádzač o prácu na pohovore môže presvedčiť potenciálneho zamestnávateľ a vyjednať sa aj vyššiu mzdu ako bola uvedená v inzeráte.

Dane, odvody 13. a 14. plat. Osobitná kapitola. Nechám si na zvláštny článok nemám pri sebe Lohnzettel /Mzdový lístok/, aby som vyvrátil tie drísty o vysokých odvodoch a daniach na Slovensku. Ubytovanie 115 EUR, služobný 1 izbový byt, kompletne zariadený, 3x denne jesť koľko chcem, wellnes prepychové neobmedzene, Urlaubsgeld vo výške platu, v júni, Weinachtsgeld v decembri. Prečo to pán Hošták nedáte svojim zamestnancom, keď ubytovanie u nás stojí toľko ako v Rakúsku. Preto aby vám ostalo do gágora viacej. Koľko daní sa platí vo Švédsku a ako sa rozdeľujú. Tam sa treba zamerať a kontrolovať, navrhovať zlepšenia. Pán Hošták, koľko u nás zarábajú dojiči? Viete to? Neviete nič. Ja ako dojič na penzii som zarábal 2,2 centu za liter mlieka, dvaja sme dojili 130 kráv 2x denne. Keď bol dobrý mesiac vyšli sme na 500 EUR v čistom. V AT: Das Mindestentgelt für die Stelle als Melker/in. beträgt 1.521,00 EUR brutto pro Monat auf Basis Vollzeitbeschäftigung. Bereitschaft zur Überzahlung. Je drahšie mlieko 2,5x v Rakúsku? VYSVETLITE i s uvedenými  dámami.

Česť vašej statočnej práci.

Genialita a hlúposť človeka

14.10.2018

V poslednej prílohe denníka PRAVDA bol uverejnený vynikajúci článok o klimatických zmenách. Len nesúhlasím s niektorými závermi autora čo sa týka blízkej i vzdialenej budúcnosti. Všetko viac »

Ovocinári a zeleninári

03.08.2018

Dávno som sa neozval na blogu. Bol som v civilizovanom svete. Prišiel som na pár dní a už mám mokrý chrbát od sĺz prezidenta únie ovocinárov a zeleninárov SK ako nariekal v diskusii so štátnym viac »

Spanilá jazda GAZDOV

19.06.2018

Na Slovensku pokiaľ sa pamätám boli vždy ľudia ktorí pracovali na roliach a volali sme ich: sedliaci, gazdovia, roľníci, hospodári, kulaci, družstevníci, po tzv revolúcii SHR ale slovo farmár viac »

rekreácia, Štrbské pleso, Vysoké Tatry,

Rekreačné poukazy budú pre ľudí, ktorí sú zamestnaní aspoň 24 mesiacov

15.10.2018 14:50

Povinnosť sa bude vzťahovať na zamestnávateľov, ktorí zamestnávajú 50 a viac zamestnancov.

nemecko, kolín, stanica, železnica, polícia, rukojemník

Polícia uzavrela stanicu v Kolíne, muž si vzal rukojemníčku

15.10.2018 14:25, aktualizované: 14:45

Rukojemníčkou je podľa dostupných informácií zrejme jedna žena, ktorú zadržiava jeden muž.

parlament,

Poslanci NR SR budú rokovať o dve hodiny dlhšie ako býva zvykom

15.10.2018 14:23

Okrem toho grémium rozhodlo, že poslanci nebudú hlasovať v stredu o 17:00, ale len o 11:00.

cesta, cesty, diaľnice, obec, vidiek, výmoľ

Cesty I. triedy dostanú finančnú injekciu, 50 miliónov navyše každý rok

15.10.2018 14:19

Do ciest prvej triedy by sa mala od roku 2019 najbližšie štyri roky nasmerovať "špeciálna injekcia" vo výške 200 miliónov eur.

hamulya

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 10
Celková čítanosť: 15458x
Priemerná čítanosť článkov: 1546x

Autor blogu

Kategórie